A tulajdonság ablak a szerkesztés gombra kattintva jelenik meg és mozgatható.
Kattints a rendezőmezőre egyszer és figyeld meg az oldal alján lévő mozgatható Field properties
ablakot. Mindig itt találod az éppen kiválasztott mező tulajdonságait.
Mivel elég sok tulajdonságról van szó, ezért lépésről lépésre nézzük végig őket. Fontos, hogy közben mindig próbáld is ki a funkciókat.
Elsőként nézzük a következő tulajdonságokat:
Próbáld ki a fenti tulajdonságokat, és csak akkor haladj tovább, ha elkészültél.
A háttérszín melletti szám az átlátszóságot jelöli. 0-nál teljesen átlátszó, 100-nál pedig egyáltalán nem átlátszó a mező. Ha 0 és 100 közti értéket választasz, akkor látszódni fog a mögötte lévő tartalom is az oldalon. Ha már több mező van az oldaladon, próbáld ki ezt is! A kiválasztott mező pozíciója mindig a szülőmező bal felső sarkától számítva értendő.
Húzz be még egy rendezőmezőt az oldalra és mindkettőt színezd eltérő színűre. Állítsd át a mező háttér átlátszóságát 100-ra és adj háttérszínt a mezőidnek.
Most tehát van az oldaladon egy oldalsablonból származó alapmező, illetve két, különböző színű rendezőmező. Nézzük a többi mezőtulajdonságot.
Egy kis emlékeztető: egy láthatatlan mezőt, láthatóvá lehet tenni ideiglenesen szerkesztéskor, ha az oldal navigáló panelen kiválasztjuk, majd a szerkesztő felületen a kijelölt mező helyi menüjéből (jobb klikk) kiválasztjuk a mutat/rejt
(show/hide
) pontot.
látható / visible
esemény hatására megjelenítendő média objektum csak az esemény elsülése után töltődik be, egyidőben azzal, hogy láthatóvá válik a szakaszon. Alapértelmezetten a Lazy load / Késleltetett betöltés
mező értéke false / hamis
, tehát be kell pipálnunk, hogy egy mezőn a késleltetett betöltés érvényesüljön. Ha a média objektum bármelyik szülő mezőjén alkalmaztuk a késleltetett betöltést
, akkor az adott objektumra igaz lesz, hogy csak megjelenítéskor töltődik be. Mivel ennek a funkciónak köszönhetően mindig csak a szükséges elemek töltődnek be, kevesebb felesleges adatforgalommal jár a tanulás, és gyorsabban töltődnek be a tananyagoldalak.Egyszer rá kell kattintanod a mezőre.
Több mező kijelölése: nyomd le a SHIFT
-et és kattints egyszer a mezőkre.
SHIFT
-et és a nyílra kattintasz, akkor a szülőmezőt jelölöd ki. A le nyíllal a gyerekmezőket, míg az oldalsó nyilakkal a testvéreket jelölheted ki. Ez a fajta kijelölési mód nagyon hasznos akkor, amikor szorosan egymáshoz vannak igazítva a mezők és nehezen tudsz rájuk kattintani.Ki kell jelölnöd a mezőt és háromféleképpen tudod mozgatni:
CTRL
-t lenyomva pedig 10 pixelenkéntposition X
és position Y
melletti értékek átállításával.Kattints rá egyszer a mezőre, majd válaszd ki az egyik módszert:
CTRL
+
C
, majd CTRL
+
V
Copy
, majd jobb klikk Paste
Kattints rá egyszer a mezőre, majd a:
Remove
-ra, vagy aSHIFT
+
Del
-reA zöld mező z-indexe = 1.
Kattints rá a fölső mezőre és állítsd át a z-index
-ét 0
-ra.
Olyan ez, mint a Powerpointban az előrehozás / hátraküldés. Az alacsonyabb z-indexű mezők alul /vagy hátul, a magasabb z-indexű mezők pedig fölül / vagy elöl lesznek az adott szülőmezőben.
Most kattints rá az alapmezőre, állítsd át a layout
melletti absolute
elrendezést vertical
-ra.
Állítsd át az align H
-t left
-re, az align V
-t pedig top
-ra.
align V
melletti számot 50
-re.Fix, jelen esetben 50 pixel távolságban vannak egymástól a relatív pozícionált szülőmező gyerekei.
Láthatod, hogy az összes mező fix, 50 pixeles távolságban, egymás alatt fog elhelyezkedni a függőleges tengely mentén.
Még mindig az alapmező van kijelölve. Pipáld be a szélesség és a magasság melletti négyzeteket és figyeld meg, mi történik!
Ha csak a szélesség melletti négyzetet pipálod be, akkor értelemszerűen csak a szülőmező szélessége igazodik a gyerekmezők szélességéhez.
Pipáld ki az imént bejelölt mezőket és állítsd vissza az oldal méretét 810
×
533
pixelesre.
width %
melletti értéket 100
-ra.Ekkor a gyerekmező épp olyan széles lesz, amilyen a szülőmező szélessége.
Állítsd át a 100
-at 50
-re és figyeld meg, mi történik.
Válaszd ki ismét az alapmezőt és állíts be neki egy 10
pixeles margót (padding).
Végül kattints rá a középső rendezőmezőre és állítsd át a z-index
-ét.
Relatív pozícionálásnál, amikor gyakorlatilag nem értelmezhető a harmadik koordináta tengely (hiszen nem lehet fedésbe hozni a mezőket), a z-index
a sorrendet jelöli az adott szülőmezőben.
Elsőre bonyolultnak tűnhet ez a sokféle szempont szerint történő pozícionálás, és nem is biztos, hogy első olvasásra megjegyezhető. Próbáld ki több mezővel is, illetve variáld a kétféle pozícionáltságot a százalékos értékekkel és a pipákkal, illetve nélkülük. Gondolj vissza a napilap szerkezetére és képzeld el, milyen összetett oldalakat lehet készíteni a fenti beállításokkal. Ne csüggedj, ha elsőre nem megy, mert a későbbiek során kitérünk még ezekre.
A mezőtulajdonságok közül már csak az effect
-et nem ismered. Ez az eseményezéshez köthető jellemző, így annál a fejezetnél megismerheted a részleteit.
Most pedig nézzük, milyen alapsablonok vannak és mi jellemző rájuk.