Ebben a fejezetben arról lesz szó, hogy miként tudsz egy sok kérdéses tesztet szöveggel és adott esetben képekkel együtt Excel xlsx fájlból importálni a Nexiusba.
Fontos megjegyezni, hogy az importálás kizárólag a kérdések, válaszok szövegére, és a hozzájuk tartozó képekre vonatkozik, a tesztsablonokra nem. Vagyis egy tesztoldalt az előzőekben ismertetett módon kezdj el szerkeszteni, elsőként a sablonok elkészítésével és beszúrásával.
Az importálás lényege, hogy egy megfelelő formátumú Excel xlsx fájlba felvisszük a kérdéseket és a válaszokat, majd egyszerűen betöltjük a rendszerbe.
Az ilyen módon felvitt feladatok megjelenítése semmiben nem fog különbözni a Test
fülön keresztül felvitt feladatoktól és a továbbiakban ott ugyanúgy szerkeszthető lesz.
Van néhány követelmény, aminek az importálandó Excel fájl eleget kell, hogy tegyen. Feltétlenül tartalmaznia kell a kérdéscsoport nevét, kérdés szövegét, a feladat típusát, a lehetséges válaszokat és a helyes választ. Ezen kívül igény szerint betölthető még az egyedi pontszám, kapcsolódó szakasz név, kapcsolódó fájlnév, illetve az egyes kérdéscsoportokból véletlenszerűen megjelenítendő kérdések száma. A táblázatnak meg kell felelnie néhány formai követelménynek például:
Az alábbiakban, egy helyes példán keresztül mutatjuk be ezeket a paramétereket. A munka megkönnyítése végett azt ajánljuk, hogy ezt a fájlt használd mintaként.
A fájlban egy adattáblaként definiált táblázatot találsz, melyben minden információnak pontos helye van. Nézzük át az összes oszlopot!
válasz
mezőbe kerül a legkisebb szám, a jó válasz
mezőbe pedig a legnagyobb szám. Ezen értékek közé eső egész számokat fogadja el helyes válaszként a rendszer.Importálandó táblázatban használható kifejezések az alábbiak. A kövérrel szedett szavak használatát javasoljuk):
megnevezés | angol kifejezés(ek) | magyar kifejezés(ek) |
---|---|---|
egyszeres feleletválasztó feladat | choice single choice singlechoice |
egyszeres választás egyszeres feleletválasztás |
többszörös feleletválasztó feladat | multiple choice multiplechoice |
többszörös választás többszörös feleletválasztás feleletválasztás feleletválasztó feleletválasztós választásos |
igaz-hamis feladat (egyszeres választásra fordítódik le) |
true false true-false true/false |
igaz hamis igaz-hamis igaz/hamis |
értékadás feladat | numeric value |
szám érték értékadás értékadós |
sorrendbe helyezés feladat | sequencing |
sorrend sorrendbe helyezés |
szókitöltő feladat | fill-in fillin fill in |
kitöltő kitöltős kitöltés szókitöltő szókitöltős szókitöltés |
helyes válasz / igaz érték | true true. yes yes. X x 1 |
igaz igaz. igen igen. |
hamis érték | false false. no no. 0 |
hamis hamis. nem nem. |
A táblázatban a különböző kifejezés változatokat függőleges vonallal választottuk el. Az importáló hibalehetőségek csökkentése miatt még további kifejezéseket is felismer, de használatra az itt feltüntetett változatokat javasoljuk.
A táblázat helyes kitöltése mellett ügyelni kell arra is, hogy a munkalapok neve egyértelműen jelezze a tartalmát, hiszen ez alapján fogja kialakítani a tesztcsoportokat a Nexius. A Sheet1
név helyett például érdemes a témakör nevét adni a munkalapnak. Ezen kívül az importálás munkalaponként történik, így ha összesen két munkalapod (Szoftverhasználat, Üzleti folyamat) van, és munkalaponként háromféle csoportod (könnyű, közepes, nehéz), akkor a Nexiusban a Test
fülön az alábbi csoportokat fogod látni:
Arra is van mód, hogy ne csak a kérdéseket, hanem a hozzájuk tartozó képeket is beolvassa a rendszer, sőt, a kérdés szövegével együtt beillessze a megjelölt tesztsablonba.
Ehhez azonban arra van szükség, hogy a táblázatban lévő fájlnevek és a feltöltött zip fájlban lévő fájlok neve pontosan megegyezzen.
Importáláskor a Nexius összeveti a tömörített fájl tartalmát a táblázattal és eltérés esetén jelzi a hibát.
Mindig figyelj arra, hogy a képek mérete megegyezik-e a feladatsablonban lévő képsablon méretével. Pl.: ha a sablonban egy 300 ×
200 pixeles képmezőt helyeztél el, akkor a zip fájlban lévő képeknek is ugyanekkorának kell lenniük.
Teszteket a következő lépéssorozattal lehet importálni a Nexiusba:
Az első három lépést már korábban ismertettük. Ebben a részben a 4. lépést mutatjuk be egy konkrét példán keresztül.
A teszt importálás közben a kategória category
és a nyelv language
metaadatok öröklődnek az a teszt oldal metaadat beállításaiból, ami minden esetben felveszi a tananyag kategóriájátját.
Kattints az import
gombra. (A gomb a „test” fül felső részében található.)
Add meg az importáláshoz szükséges adatokat, töltsd ki a felugró ablakot.
Az ablak négy fő részből áll, ami az importálás négy nagyobb lépésének feleltethető meg. Nézzük át, milyen feladatok kötődnek ezekhez a részekhez.
Az alábbiakban az egyes lépésekről és a hozzájuk köthető műveletekről lesz szó.
Elsőként a browsre
gombra kell kattintanod a zip fájl feltöltéséhez. A betöltést követően jelennek meg a képen látható adatok.
item 4
sablon).img files: Itt látható a feltöltött zip fájlban található képek listája.
Ha a zip fájl egy korábban feltöltött fájllal tartalmában megegyező, de különböző nevű fájlt tartalmaz, akkor az a korábbi névvel fog megjelenni. Ezt a hibát hamarosan javítani fogjuk.
strict
kipipálásával megadhatod, hogy az importáló hibát jelezzen, ha az Excel táblázatból hivatkozott képfájl nem található a zip fájlban. Ha a strict
nincs kipipálva, akkor az importáló kihagyja a fájlt hibajelzés nélkül.A2:B4
tartomány az A oszlopban tartalmaz csoportneveket 4 sorban és a B oszlop tartalmaz kérdésszámokat ugyancsak 4 sorban. A szövegmezőbe kizárólag nagy betűket, számokat és kettőspontot lehet írni.Az importáló Office Open XML
formátumú, azaz Excel 2007
és Excel 2010
xlsx
fájlt tud csak beolvasni.
Itt látható a táblázat oszlopainak és a feladatok paramétereinek a megfeleltetése.
Az oszlop megfeleltetés a fejlécre (H) kattintva változtatható meg.
Alapbeállítás szerint például a kérdéscsoport a munkalap A oszlopából a kérdés szövege pedig a B oszlopból olvasandó ki. Ez úgy változtatható meg, hogy a teszt importálóban megjelenő táblázat megfelelő oszlopának fejlécére kattintunk. Az ott megjelenő legördülő menüből (ez látható a képen) lehet kiválasztani az új, egyedi megfeleltetést. Természetesen lehetőség van csak egy-egy paraméter kiolvasási beállítását megváltoztatni.
Az importálás megkezdésekor a program a megfeleltetést a mapping oszlopból olvassa ki és, ha ott nem talál semmit, akkor a default oszlop értékét használja.
Ha a feladat szigorúan egy sornak felel meg, akkor a lehetséges válaszoknak a jobb szélső oszlopokban kell lennie, felváltva: válasz szövege (choice text), helyes válasz (choice data) sorrendben. Ilyen esetben a megfeleltetésnél csak az első válasz oszloppárt kell megadni, az importáló az attól jobbra eső oszlopokban fogja keresni a további válaszokat.
orientation: A vertical
kipipálása esetén az importáló a kérdéshez kapcsolódó válaszlehetőségeket az oszlopokban fogja keresni és nem a sorokban.
Az első válaszlehetőséget a kérdéssel egy sorban kell elhelyezni. Az importáló addig olvassa be a válaszlehetőséget, míg a következő kérdés nem következik. A kérdések között nem szabad üres sort hagyni (lsd.: minta Excel fájl). Ha a jelölőnégyzet nincs kipipálva, akkor az importáló a válaszokat az oszlopokban keresi, és egy sor szigorúan egy feladatnak felel meg. Az Excel fájl olvashatósága és szerkeszthetősége miatt, mi a vertikális elrendezést javasoljuk.
group count
beállítást is, akkor ezt a mezőt biztosan át kell állítani.constant
kipipálása esetén minden feladat egységesen megkapja a default score
mezőbe megadott értéket a megfelelő oszlopból kiolvasott értéktől függetlenül.group
jelölőnégyzet kiválasztása esetén az importáló beállítja kérdéscsoport pontszámként az adott csoportba importált feladatok közül a legmagasabb értéket. constant
esetén ez az alapértelmezett érték lesz.fallback
jelölőnégyzet kipiálása esetén azoknál a feladatoknál, ahol nem található a score
oszlopban semmi, erre az értékre fog automatikusan beállni a pontszám. Ha nincs kipipálva és az importáló nem talál pontszámot az adott feladathoz, akkor hibát fog jelezni és megszakítja az importálást.default type: Alapértelmezett típus (ez most fixen: egyszeres feleletválasztás). A fallback
jelölőnégyzet hasonlóan működik a pontszámhoz. Használatát csak abban az esetben javasoljuk, ha a táblázatban minden feladat egyszeres feleletválasztás és nincs típus oszlop megadva.
Lehet igaz-hamis feladatot is importálni, ami egyelőre csak annyit jelent, hogy a shuffle beállítás ellenére sem lesz megkeverve a válasz lehetőség, azaz nem csinálunk hamis-igaz
feladatot belőle. Rendszer szinten még nincs végigvezetve az igaz-hamis típus, tehát az importálási folyamat végén a true-false single choice-ra állítódik. A rendszer egyelőre feladat típushoz köti a futás idejű (nem import idejű) válaszlehetőség megkeverést, a single/multiple choice feladatok nem keverődnek automatikusan.
group name: A use worksheet title
kipipálása esetén a csoportnevek elé beszúrja az importáló az adott munkalap címét. A munkalapok között váltani a betöltött táblázat alatt megjelenő tabokkal lehet. A munkalap címe is ott látható.
selected
gomb lenyomásával megkezdőik az adott munkalap importálása, az all
az összes munkalapot importálni fogja (ez a funkció jelen állapotában nem jól működik). Az importáló algoritmust úgy próbáltuk elkészíteni, hogy a tipikusan előforduló hibák esetén az importáló jól értelmezhető hibaüzenettel jelezze a problémát és úgy szakítsa félbe az importálás folyamatát, hogy az adott munkalap feladatai ne kerüljenek bele a tesztbe. Csak teljesen hibátlanul beolvasott munkalapokat illeszt be az importáló. Az importáló lehetőséget ad több, egymás után megnyitott Excel fájlból való munkalapok importálására. Az egyetlen korlátozás, hogy az azonos feladatcsoportba tartozó feladatoknak azonos munkalapon kell szerepelnie, de természetesen egy munkalap tartalmazhat több kérdéscsoportot is. Az azonos kérdéscsoportba tartozó feladatoknak nem kell egymásután, sorban elhelyezkednie.Az importálást követően nincs más dolgod, mint leellenőrizni a tesztsort és (ha van) beállítani az időkorlátot. Ha időközben le szeretnéd cserélni valahol a képet, természetesen nem szükséges újra importálni a tesztet, hanem használhatod a Nexius szerkesztőjét.