Ha képformátumokról beszélünk, két főcsoportról kell említést tennünk: az állóképekről és a mozgóképekről, illetve ezek alcsoportjairól: a pixel- és vektorgrafikus fájlokról.
A pixelgrafikus képek mátrixszerűen elrendezett pontokból állnak, ahol minden képpont önállóan definiálva van. Bővebben itt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Rasztergrafika
Számítógépes környezetben az ember többnyire RGB színskálát
használ. Ez azt jelenti, hogy a monitoron megjelenített színek pirosból (Red), zöldből (Green) és kékből (Blue) állnak össze.
Ennek a három színnek 256 árnyalatát lehet megjeleníteni, amit 0-255 közötti értékekkel szokás jelölni. A Nexiusban és még sok más szoftverben azonban ennek egy 16-os számrendszerbeli kódját használjuk:
első két karaktere (6. és 5. helyiérték) a pirosat,
második kettő (4. és 3. helyiérték) a zöldet,
A karakterek 0-9-ig terjedő számok illetve a-f-ig tartó betűk lehetnek, így jön össze a 16 féle karakter. Pl.:
FF0000 a tiszta pirosat,
00FF00 a zöldet,
0000FF a kéket jelöli.
FFFFFF a fehér
Szürkét akkor kapunk, ha minden színből egyforma mennyiséget keverünk bele
. Ilyen pl az F5F5F5.
Ezt a színrendszert nevezik egyébként True color-nak, mert 2563 (vagyis kb 16,8 millió) színből áll. (A másik kétféle színrendszer a Web safe color, ami 256, illetve a High color, ami 2562, vagyis kb. 65.000 színből áll.)
A fenti három színt csatornáknak is szokták nevezni. Ezeken kívül létezik még az alfa csatorna, ami lehetővé teszi, hogy a kép átlátszó részeket is tartalmazzon. Ez szintén 256 elemű lehet, de leggyakrabban %-ban szokták megadni az értékét. A fájlformátumok közül a png teszi lehetővé az alfacsatorna elmentését, a jpg-nek nincsen alfa csatornája.