Miért érdemes erős jelszót választani? Milyen a biztonságos jelszó?
-
Bár az emberek nagy része tisztában van a jelszóhasználat fontosságával, mégis hajlamos figyelmen kívül hagyni a kockázatot. Pedig:
- Jelszavát feltörni könnyebb, mint gondolná.
- Jelszavának feltörésével valaki ellophatja vagy törölheti fontos adatait, e-mailjeit, fényképeit, kizárhatja önt a saját fiókjából, akár bankszámláihoz is hozzáférhet.
- Erősebb jelszó választásával megsokszorozhatja fiókjának biztonságát. Míg egy 8 karakteres jelszó feltöréséhez elég egy perc, egy kilenc karaktereshez már 2 óra szükséges. Egy 12 karakteres, kis- és nagybetűket valamint számokat is tartalmazó jelszó feltörésének idejét két évszázadra becsülik.
-
A rendszer a regisztráció vagy jelszómódosítás során megadott jelszók erősségét figyeli, és egy 5 fokú skálán osztályozza hosszúság és a benne szereplő karakterek változatossága (kis- és nagybetűk, számok, speciális karakterek) szerint. Erről a jelszó megadásakor visszajelzést is kap. A jelszóról és a jelszóerősségről részletesen
- A rendszer által megkövetelt kritériumokon kívül a jelszó erőssége hatékonyan növelhető az alábbi szempontok figyelembevételével:
Egyedi jelszó
használata, amely a felhasználó egyetlen más rendszerben használt jelszavával sem egyezik,Személyes adatok, szám- és betűsorok
jelszóként való használatának elkerülése,Biztonságos jelszótárolás
, ha szükséges, megbízható jelszókezelő programmal vagy címében a tartalomra nem utaló dokumentumban.
Erős, de megjegyezhető jelszó alkotásához választhat például
- több egymást követő (de nem összefüggő) szót, fiktív összetett szót például: TükörPaszta
- egy hosszabb kifejezés vagy idézet szavainak első betűiből összeállított betűszót, például: TsLaNnsAéTaJb ("Tüzesen süt le a nyári nap sugára az ég tetejéről a juhászbojtárra")
- egy Ön által könnyen megjegyezhető, de kifejezésként vagy idézetként nem ismert mondatot, például: NemSzeretnékTöbbKaralábét.